Jak řešit problémy se spánkem


Spánek je pro nás nesmírně důležitý. Bez kvalitního odpočinku trpí celé naše tělo, včetně všech tělních systémů. Věděli jste, že třeba nedostatek spánku se projeví na vaší pleti, pozornosti, koordinaci nebo náladě? Nedostatek spánku může být rizikovým faktorem pro onemocnění srdce, a taktéž může napomoci přibírání na váze.

Ale někdy trpíme nedostatkem spánku ne z toho důvodu, že bychom chodili spát pozdě a podobně. Ale někdy prostě máme problémy s usínáním a nevíme, jak s nimi bojovat. Ano, existuje spousta léků na spaní, na kterých si ale můžeme vypěstovat závislost. Proto je přece jen lepší první zkusit metody, které jsou více přírodní.

Jídlo a pití

Není dobrý nápad chodit spát i hladoví, nebo naopak přejedení. Vyhněte se před spaním těžkým jídlům, ty si dopřejte nejpozději několik hodin před spaním. Před spaním nekonzumujte také nikotin, kofein nebo alkohol. Naopak, před spaním vám mohou pomoci bylinkové čaje, třeba čaj na spaní, který je směsí různých relaxačních bylin.

čaj

Klidné prostředí

Ke spánku potřebujete klidné prostředí. Proto udržujte místo, kde spíte chladné, tiché a tmavé. Světlo může držet pořád váš mozek bdělý a dávat mu signál, že se nechystáte spát. Pomoci vám mohou třeba špunty do uší nebo maska na spaní. Udržujte v místnosti na spaní také příjemnou teplotu kolem devatenácti stupňů.

Omezte spaní přes den

Denní spánek, třeba šlofík po obědě, může být velmi příjemný. Ale může vám narušit noční usínání. Pokud budete mít přes den pocit, že už nevydržíte vzhůru, dopřejte si šlofíka třeba jen v trvání dvaceti minut. Osvěží vás, ale nenaruší vám později usínání.

spánek

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita vám může pomoci s nočním usínáním. Neměli byste však fyzickou aktivitu provozovat přímo před spaním. Pokud ale během dne vyvinete nějaké fyzické úsilí, vašemu tělu se bude lépe usínat.