Jak si počínat, když doma dojde k úniku vody


Přišli jste domů z práce https://applenovinky.cz/2018/01/strankach-apple-se-objevila-zvlastni-udalost/ a naproti vám se na zdi mezi obývákem a koupelnou objevila mokrá mapa, která dosahuje až k zemi? V první řadě zachovejte klid a postupujte dle následujících kroků:

Nevyzouvejte se z bot a naopak obujte gumovky – voda na podlaze intuitivně svádí k tomu, vyzout se z bot, svléknout ponožky a procházet se vodou naboso, abyste neměli rozmáčené boty. Toto je ale velká chyba, vystříhejte se kontaktu s vodou a naopak obujte gumové boty, které chrání vaše chodidla před nečistotami, rozptýlenými ve vodě, a také před elektrickým proudem.

instalatérský hasák

Vypněte co nejdříve hlavní jistič – unikající voda v domě může snadno proniknout do elektroinstalace, a zavinit váš smrtelný úraz. Jakmile obléknete galoše, ihned vypněte přívod elektřiny do domu.

Uzavřete přívod vody do domu – teprve poté, co vypnete elektřinu, uzavřete hlavní uzávěr vody. Elektřina je v tomto případě vždy na prvním místě v systémových prioritách, protože zatímco elektřina vás může spolehlivě usmrtit, o něco více vody v domě jen stěží.

vodovodní kohoutek

Odešlete ostatní mimo byt – v ideálním případě byste měli v domě zůstat jen vy. Jestliže míří domů vaše žena, děti nebo rodiče, odešlete je někam mimo dům, například všichni mohou jít do ZOO, na večeři do restaurace, do cukrárny, na výlet do přírody atd.

Zavolejte instalatérský havarijní servis – jestliže máte již zjištěné telefonní číslo na instalatéry, budete ve výhodě, protože se tím nemusíte zdržovat. Úniky vody v obytných prostorách jsou považovány za havarijní situace, proto neváhejte kvůli tomu zavolat instalatéry kdykoli, třeba v neděli večer. Detekce úniku vody pak odhalí prasklinu v potrubí nebo armaturách velmi rychle i bez zbytečného bourání omítky a závada bývá odstraněna ve velmi krátké době, s minimální zátěží domácnosti. Jakmile se ostatní vrátí ze ZOO, bude váš dům opět ve vynikající kondici.