Poklad v zahradě


Keřům černého bezu byly v minulosti připisovány magické účinky. Lidé věřili, že jejich obydlí ochrání před bleskem i požárem. V současné době se bez začíná do našich zahrad navracet. Nejenže svoji vůní vytváří na zahradě příjemnou atmosféru, ale zároveň jí odpuzuje nevítané hlodavce a hmyz. Ale nejcennější na bezových keřích je jejich obsah zdraví prospěšných látek, jak ve květech, tak listech a plodech. Které působí jako antioxidant chránící naše těla před volnými radikály a zpomalují dokonce i stárnutí buněk. Plody bezinek pomáhají posilovat imunitu a dobře působí na trávící systém. Dokonce ulevují od bolesti hlavy a chrání před migrénou. Rovněž při nachlazení je sirup z těchto plodů nedocenitelný.

Bezové keře v zahradě

Nejvíce užívanou formou v uchovávání všech prospěšných látek v bezových květech je sušení. Kterým se dají na zimu připravit čajové směsi a přidávat k nim i další byliny. Například v kombinaci s lípovým květem lze úspěšně vyléčit kašel bez pomoci léků. Sušení je pozvolné na proudícím vzduch. U plodů je potřeba dosušovat v troubě, aby byly celé hrozny lehce oddělitelné od stopky. Tím, že jsou mírně jedovaté, je dobré je nejíst syrové. Ale stejně jako usušit se dají tepelně zpracovat na šťávy, rosoly či marmelády. Čímž se jedovaté látky zlikvidují. Vlažný neslazený čaj z bezinek ulevuje při vysokém tlaku, ledvinových chorobách a pomáhá organizmu při odvodňování.

Bezinkový čaj

V jarních měsících si mohou majitelé zahrad vyběhnout natrhat listy černého bezu, které jsou rovněž léčivé. A z jejich výluhu si dopřát doušky léčivého nápoje. Bezové listy se používají i čerstvé při bolestech kloubů, pohmožděninách či otocích. Stačí je pomačkat válečkem, aby z nich vyšla šťáva a přiložit na postižené místo. Obklad se na něm ponechává přibližně hodinu. Mnozí si bezové listí zamrazují a v zimě si jimi od bolesti ulevují. Ne nadarmo se říkalo, že před heřmánkem máme smeknout, ale před bezinkou kleknout. A tak nejen tinktura, ale i bezinkový likér by neměl v žádné domácnosti, které vedle domu roste v zahradě bezový keř, chybět.